Složitost střech
Výsledky mnoha projekčních a hlavně architektonických návrhů rodinných domů jsou někdy značně udivující. Občas si říkám, zda to myslí vážně a upřímně, nebo jen zkouší klienta, co vydrží a ještě bude ochoten v návrhu zaplatit a dokonce i postavit. Ikdyž stavba nebude bizardní, složitost a členitost střechy může vést k přemrštěným cenám realizací a taky zvýšenému riziku škod způsobené nežádoucím zatékáním, nebo namáháním třeba od zafoukaného sněhu.
Je potřeba si uvědomit, že
- každý zlom a výstupek na střeše navyšuje cenu vyšším odpadem materiálu (prořezy) a
- prodlužuje dobu výstavby;
- zvyšuje náročnost na provedení detailů přechodů střešní krytiny; a v neposlední řadě
- vynutí složitější realizaci vestavěného podkroví.
Mnoho úhlů/sklonů na jedné střeše
S výše uvedeným souvisí i fakt, že mnoho úhlů sklonu na střeše/střechách jednoho domu, nepůsobí uceleně. Pro mé vnímání je více než 3 úhly sklonů spíš na škodu.
Z okna koukám na sousedův dům s alá „mansardovou“ střechou. Ve vrcholové části, nad mansardou, je valbová střecha (úhel sklonu střechy + úhel nároží); na ni navazuje mansardová část (úhel sklonu mansardy + úhel sklonu nároží a úžlabí); a nad přístavkem další stříška (také 2 úhly). Celkem 6 úhlů letmo spočítaných.
Je mi jasné, že ne všude je žádoucí a nebo povolená jednoduchá pultová střecha. I to, že ne všichni bychom chtěli sedlovou střechu, ale proč dělat střechy komplikovanější, než je nutné?! ;o)
Nepíši to pro kritiku sousedovy stavby, nebo práce architektů, je to pro vaše zamyšlení:
- Chcete to, co je vám navrženo?
- Máte finance na zvýšené náklady?
- Nevadí vám zvýšené riziko a případná cena oprav?